Zante
MAGIC TOURS

Najlepsze wycieczki fakultatywne na Zakynthos

Być żółwicą… o wizytach w SPA, wdzięku i męskiej rywalizacji Caretta Caretta

Zatoka Laganas położona u południowych wybrzeży wsypy Zakynthos jest w basenie Morza Śródziemnego jednym z najważniejszych miejsc, w którym występują żółwie morskie Caretta Caretta. Podczas letnich miesięcy łącznie w jej wodach pojawia się około trzystu samic. Tutejsze krystalicznie czyste wody sprawiają, że miejsce to stanowi doskonały punkt do podwodnych obserwacji życia żółwi.

Caretta Caretta - fot. Szymon Michna
Caretta Caretta – fot. Szymon Michna

Samice mają tendencje do gromadzenia się na piaszczystych płyciznach. Składanie przez nie jaj przerywane jest długimi okresami odpoczynku, głównie na dnie morza.
Część z nich odwiedza „przystanki czystości” (ang. cleaning stations), w których wykorzystają one aktywność morskich ryb.

Jedno z takich miejsc odkryto u wybrzeży Zakynthos w 2015 roku.  Składała się ono z grupy skał rozrzuconych na rozległej płyciźnie. Zauważono, że przynajmniej trzynaście żółwic pojawia się tu regularnie. Samce zaś nie zaglądają tutaj wcale.
Samice Caretta Caretta wyciągają swoje szyje i kończyny. W swoim SPA potrafią pozostawać tak nawet przez kila dni. W rolę kosmetyczek wcielają się przynajmniej trzy różne gatunki ryb.

Niektóre żółwie czyszczą także swoje głowy i karapaksy, ocierając się o wystające pod wodą skały. Służy to najprawdopodobniej zapobieganiu osadzania się na ich ciałach zbyt dużej liczby pąkli (rodzaj skorupiaka) i alg.

Caretta Caretta - fot. Szymon Michna
Caretta Caretta – fot. Szymon Michna

Zatoka Laganas gości także pewną liczbę rezydujących tu, szczególnie dorosłych już samców Caretta Caretta.
Zaobserwowano, że w pewnym specyficznym miejscu, pożywiają się one gąbkami rosnącymi na skałach, a także penetrują dno w poszukiwaniu mięczaków. Jeden z samców, nazywany Herkulesem, widziany był w tej samej okolicy zarówno w 2014, jak i 2015 roku. Podobnie jak inny żółw, Achilles, którego obserwowano w latach 2012 – 2015.

Bardzo często między kolejnymi przeszukiwaniami morskiego dna, samce odpoczywają w trawach morskich. Jednak, kiedy w zasięgu ich wzroku pojawi się inny żółw, łatwo dochodzi do konfrontacji dwóch osobników. Takie starcia bywają jednak krótkie i życie szybko wraca do porządku.

W czasie gdy samce konkurują ze sobą, na „przystanku czystości” gromadzi się kilka samic. Wśród nich nie ma jednak agresji… Panuje tutaj błogi spokój… Oczywiście i one rywalizują niekiedy ze sobą, jednak nie w swym żółwim SPA. Tu nie rozstrzyga się żadnych sporów, nawet jeśli czasem jedna samica przy okazji potrąci płetwą drugą. W takich miejscach wymagają one od siebie cywilizowanych manier, także kiedy jedna z żółwic po sześciu dniach odpoczynku musi ustąpić miejsca innej, a następnie postanawia powrócić w tę samą pozycję zaledwie kilka minut później!

Film Kostasa Papafitsorosa o “przystankach czystości” Caretta Caretta 🙂

Podczas obserwacji poradzonych w 2015 roku, w okresie, w którym zakładanych jest najwięcej gniazd, zaobserwowano trzy żółwice korzystające z “przystanku czystości” równocześnie!

Na podstawie załączonego materiału filmowego
Tomasz Lidzbarski

Tagi:
Kategorie:

Udostępnij wycieczkę

Facebook
WhatsApp
Email

Zamknij