Zante
MAGIC TOURS

Najlepsze wycieczki fakultatywne na Zakynthos

Co warto zobaczyć na Zakynthos?

Zakynthos (zwana też Zante) jest jedną z największych Wysp Jońskich, zamieszkaną przez ponad 40 tysięcy osób. Według Homera wchodziła w skład królestwa Odyseusza. Jej późniejsza historia to zaś wielowiekowe zmagania z okupantami, od starożytnych Rzymian po Anglików.

Natura obdarzyła Zakynthos niepowtarzalną urodą – gaje oliwne, winnice, zalesione wzgórza, dzikie wybrzeża, piękne plaże, strome i majestatyczne klify. U podnóży jednego z nich znajduje się otoczona krystalicznie czystymi, turkusowymi wodami Zatoka Wraku (Navagio) z uznawaną za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Inną słynną wizytówką Zakynthos są Błękitne Groty (Blue Caves), w których uwięzione pod wodą promienie słoneczne tworzą niepowtarzalne efekty świetlne.

Na całym świecie Zakynthos znane jest dzisiaj jako wyspa żółwia morskiego Caretta caretta. Przedstawiciele tego zagrożonego wyginięciem gatunku na swoje miejsca lęgowe wybrali południowe plaże wyspy rozciągające się u wybrzeży zatoki Laganas. W krystalicznych wodach Zakynthos spotkać można również wyjątkowe foki mniszki śródziemnomorskie, Monachus monachus, ale także mnóstwo ryb i innych stworzeń morskich.

Zante to jednak nie tylko żółwie, Zatoka Wraku i Błękitne Groty! Na zachodnim wybrzeżu wyspy, ze zboczy klifów w okolicach wsi Kampi obserwować można jedne z najpiękniejszych zachodów słońca na Wyspach Jońskich. W tej okolicy zlokalizowane są także bardzo malownicze zatoki: Porto Roxa, Porto Limnionas oraz Porto Vromi, a także mikroskopijna, skalista wysepka Korakonisi. W południowe i wschodnie obszary wyspy powinni wybrać się zaś wielbiciele piaszczystych plaż. Tutaj czekają bowiem rajskie niemal Porto Azzouro, Gerakas, Agios Nikolaos, Dafni czy Banana. Za jedne z najlepszych miejsc na selfie i sesje zdjęciowe na Zakynthos uchodzą takie zakątki jak wyspa ślubów Cameo, skały Mizithres, skaliste Plakaki czy schody i wiatraki na przylądku Skinari!

Zakynthos to również romantyczna wyspa poezji – ojczyzna greckiego poety narodowego Dionizosa Solomosa – muzyki, pieśni i miłości, pełna klasztorów i kościołów, a także tradycyjnych malowniczych wiosek, takich jak Anafonitria, Exo Chora, Loucha, Gyri czy Orthonies. W nich wciąż życie płynie w zupełnie innym tempie. Grecką codzienność najlepiej obserwować jednak w stolicy wyspy, mieście Zakynthos, które jest handlowym, portowym i kulturalnym sercem wyspy! Najpiękniejszą panoramę miasta można zobaczyć natomiast, odwiedzając zamkowe wzgórze Bochali.

Spędzając wakacje na Zakynthos nie można zapomnieć o specjałach greckiej kuchni! Dieta śródziemnomorska nie bez powodu uznawana jest przecież za najzdrowszą! Na wyspie wytwarza się doskonałe oliwy z oliwek, a dania przyprawia się aromatycznymi ziołami. W lokalnych tawernach i restauracjach na Zakynthos można spróbować tradycyjnych dań, takich jak na przykład potrawka z królika, moussaka czy stifado, czyli gulasz wołowy w sosie pomidorowym z cynamonem… Smakosze ryb i owoców morza koniecznie powinni spróbować natomiast zakyntyjskiej ryby dorada!

Po porządnej, greckiej uczcie na Zakynthos, na deser, warto spróbować lokalnych smakołyków: słodkiego nugatu zwanego mandolato, mandoles, czyli migdałów w słodkich polewach, ale także greckich sezamków, czyli pasteli, chałwy, zakyntyjskich rodzynek, a przede wszystkim miodu pomarańczowego!

Ci, którzy cenią sobie spokój, na Zakynthos znajdą go w miejscowościach: Kalamaki, Alykanas, Alykes, Keri czy na półwyspie Vassilikos. Spragnieni życia towarzyskiego i dobrze rozbudowanej, turystycznej infrastruktury powinni wybrać się do Argassi i Tsilivi. Na ludzi o mocnych głowach i w zabawowych nastrojach czeka natomiast Laganas – najbardziej rozrywkowa miejscowość na wyspie.

Nie sposób nie stwierdzić, że Zakynthos, bogate w piękno i tradycję, zarówno kulturową jak i historyczną, jest jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Wszystko to czyni ją idealnym kierunkiem dla każdego poszukującego wrażeń podróżnika. Udane wakacje spędzą tu zarówno rodziny z dziećmi, spragnione romantycznych chwil pary, głodni przygód single, czy chcący spokojnie wypocząć seniorzy.

Najpopularniejsze atrakcje na Zakynthos

Wieś Agalas, Zakynthos, Grecja – kościół i szkoła we wsi Agalas, tradycyjna architektura Zakynthos – wycieczki fakultatywne na Zakynthos

Agalas na Zakynthos

Agalas to niewielka wieś położona w południowo-zachodniej części wyspy. Nie przyciąga wielu turystów, nie ma tu nawet hoteli. Zwykle się tędy tylko przejeżdża. Warto jednak przystanąć w Agalas i zajrzeć do doskonałej tawerny, która serwuje zarówno świetne jedzenie, jak i zjawiskowy, panoramicznym widok na zachodnie wybrzeże Zakynthos. To idealne miejsce do obserwacji zachodu słońca. Warto odwiedzić też położoną nieopodal Jaskinię Damianosa, a także małe, lokalne muzeum.
Alikanas, Zakynthos, Grecja – malownicza plaża Alykanas w piękny, słoneczny dzień, wycieczki lokalne dla dzieci

Alykanas (Alikanas) na Zakynthos

Alykanas swą nazwę zawdzięcza basenom solnym, z których tutejsi mieszkańcy kiedyś pozyskiwali sól. Dzisiaj Alykanas (Alikanas) jest znanym kurortem z piękną, piaszczystą plażą, która latem przyciąga wielu turystów. To miejscowość idealna dla rodzin. Jest położona na nizinie, co zachęca do rowerowych wycieczek. Cykliści mogą odwiedzić np. pobliskie Tragaki i Planos.
Monastyr Najświętszej Marii Panny we wsi Anafonitra, Zakynthos, Grecja - wycieczki fakultatywne dla dzieci

Anafonitria na Zakynthos

Anafonitria to mała wieś z wielką historią. Cicha, spokojna i ukryta pośród wzgórz, skrywa zabytkowy – i bardzo ważny dla mieszkańców Zakynthos – monastyr Najświętszej Marii Panny. To tu w XVII w. posługiwał patron wyspy, święty Dionizos. W Anafonitrii można także dobrze zjeść w jednej z tradycyjnych, greckich tawern. I oczywiście na każdym kroku spotyka się tu przemiłych i serdecznych mieszkańców.
Zabytkowy, kamienny mostek w Argassi, Zakynthos, Grecja, mostek w morzu – Zakynthos wycieczki fakultatywne z przewodnikiem po polsku dla dzieci

Argassi na Zakynthos

To bardzo przyjemna miejscowość i świetna baza wypadowa do odkrywania pozostałych części wyspy. Argassi położone jest zaledwie 4 kilometry od stolicy wyspy, miasta Zakynthos. Kurort dysponuje piaszczystą, ale dosyć wąską plażą, która rozciąga się na długości około 1. kilometra. W Argassi można się zatrzymać w większym hotelu lub małym pensjonacie – w zależności od upodobań. Jest tu wiele tawern, barów i sklepów. W okolicy znajdują się również greckie kluby muzyczne. Argassi jest bardzo popularną miejscowością wakacyjną i zapewnia wszystko, czego turystom potrzeba.
Zakynthos, najstarsze drzewo oliwne, Exo Chora, Zakynthos – wycieczki jednodniowe Grecja

Exo Chora na Zakynthos

Do niewielkiej, górskiej wsi Exo Chora, jedzie się między innymi po to, aby zobaczyć, najstarsze na Zakynthos, drzewo oliwne. Ma ono prawie 2 500 lat! Co ciekawe, jego gałęzie wciąż są pełne liści i do dziś ta wyjątkowa oliwka wydaje swoje owoce. W Exo Chora można także podziwiać tradycyjną, wyspiarską architekturę. O oczywiście także tutaj warto spróbować lokalnych smakołyków.
Gyri, Giri, Zakynthos, Grecja – wąskie uliczki tradycyjnej wsi, kamienne domy, architektura Zakynthos – jednodniowe wycieczki fakultatywne

Gyri (Giri) na Zakynthos

Gyri to górska osada z niezwykłym klimatem. To jedna z najstarszych wsi na wyspie, z zachowanymi z XV w. układem i architekturą wsi. Będąc tu, warto wybrać się na spacer wąskimi, kamiennymi uliczkami, wsłuchać w śpiew ptaków i wyobrazić sobie, jak niegdyś toczyło się tutaj życie. Gyri wciąż skutecznie opiera się masowej turystyce. Można znaleźć tu prawdziwy spokój i zrelaksować się przy dobrej kawie.
Piaszczysta plaża Kalamaki, Zakynthos, Grecja – jednodniowe wycieczki lokalne

Kalamaki na Zakynthos

Kalamaki to miejsce, gdzie życie toczy się trochę wolniej. Turyści mają do dyspozycji tawerny, bary, puby i sklepy z pamiątkami. Kalamaki posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową, oferującą duży wybór hoteli i apartamentów. Plaża – w połączeniu z sąsiednim kurortem, Laganas – tworzy długi, 7- kilometrowy pas złotego piasku i krystalicznie czystej wody. Warto pamiętać, że ze względu na miejsca lęgowe żółwi Caretta caretta nie wolno tutaj uprawiać sportów wodnych, a po zachodzie słońca nikt nie może przebywać na plaży.
Kościół w Katastari, Zakynthos, Grecja – Zakynthos wycieczki z przewodnikiem

Katastari na Zakynthos

To jedna z większych miejscowości na Zakynthos, o ciekawej historii (w przeszłości okolica była nawiedzana przez piratów). Goście z zagranicy rzadko się tu zatrzymują na dłużej, ponieważ Katastari nie ma stricte turystycznego charakteru. To spokojne miasteczko, w którym można podglądać grecką codzienność. Turyści zazwyczaj przejeżdżają tędy w drodze na północne krańce wyspy. Warto zwrócić uwagę na piękne widoki na wschodnie wybrzeże Zakynthos.
Dzwonnica zabytkowego kościoła we wsi Loucha, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne Zakynthos

Loucha na Zakynthos

Są na Zakynthos jeszcze takie miejsca, do których nie dotarła zorganizowana turystyka, a życie wciąż płynie na bardzo wolnych obrotach. Jednym z takich zakątków jest wieś Loucha, ukryta pośród gór. Można zobaczyć tu przykłady tradycyjnej architektury, która przetrwała tragiczne trzęsienie ziemi z 1953 roku. Mieszkańcy słyną ze swojej serdeczności, więc kto wie, może któryś opowie Ci, jak żyje się tutaj na co dzień?
Widok na górską polanę z kamiennym wiatrakiem z klasztoru Najświętszej Marii Panny Spiliotissa we wsi Orthonies – jednodniowe wycieczki fakultatywne na Zakynthos

Orthonies na Zakynthos

Orthonies to wyjątkowa grecka wieś, położona w górskim obszarze Zakynthos. Życie biegnie tutaj zupełnie inaczej, niż w turystycznych kurortach. W Orthonies nie ma hoteli, tawern i turystycznych sklepików. Spotkać można tu natomiast zawsze życzliwych i gościnnych mieszkańców. Wizyta tutaj, to fantastyczna okazja, aby sprawdzić jak wygląda codzienne, wiejskie życie na Zakynthos. Będąc w Orthonies koniecznie trzeba zajrzeć do Botega Cafe. To urocza kawiarenka, połączona z małym muzeum. Wokół niej skupia się życie lokalnej społeczności. Botega została założona przez jednego z mieszkańców i jest owocem jego wielkiej pasji do lokalnej historii i chęci podtrzymania rodzimych tradycji. Ponad wsią Orthonies stoi zabytkowy, malowniczo usytuowany klasztor Najświętszej Marii Panny Spiliotissa
Widok z lotu ptaka na plażę w Tragaki, Zakynthos, Greece - wycieczki lokalne dla dzieci

Tragaki na Zakynthos

Tragaki to nieduża, spokojna miejscowość na wschodnim wybrzeżu Zakynthos. To miejsce w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze wśród turystów, mimo paro-kilometrowej odległości od morza. Nie ma tu jeszcze mocno rozwiniętej sieci sklepów czy tawern, natomiast większość hoteli jest dobrze zwykle ocenianych. Tragaki w sezonie wakacyjnym jest dobrze skomunikowane z popularną miejscowością turystyczną Tsilivi, która leży około 4 kilometry dalej – nad samym morzem.
Piaszczysta plaża w miejscowości Tsilivi, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne z przewodnikiem

Tsilivi (Planos) na Zakynthos

W Tsilivi znajdziesz dużo doskonałych tawern z greckimi przysmakami, pubów, greckiej atmosfery, muzyki i wina. To bardzo przyjemna miejscowość z piaszczystą plażą i przepięknym widokiem na wyspę Kefalonię. Jeżeli wolisz mniej zatłoczone plaże, w okolicach Tsilivi możesz znaleźć dużo mniejszych, zacisznych zatoczek, w których w spokoju można zażywać kąpieli morskich i słonecznych. Nieopodal Tsilivi są też winnice, sady owocowe i gaje oliwne.

Półwysep Vassilkos na Zakynthos

Półwysep Vassilikos to zdecydowanie najspokojniejsze miejsce na Zakynthos. Słynie z pięknej natury i wiosek o małym zaludnieniu. Tutejsze plaże uznaje się za jedne z najładniejszych nad Morzem Jońskim. To miejsce idealne dla osób, którym zależy na spokoju i bliskim kontakcie z naturą. Wszędzie wokół są starannie uprawiane gaje oliwne. To prawdziwy azyl, do którego można uciec od codzienności i miejskiego zgiełku. I choć to miejsce leży nieco dalej od tzw. ośrodków turystycznych wyspy, to zdecydowanie warto je odwiedzić.
Romantyczny zachód słońca w mieście Zakynthos, Zakynthos, Grecja – wycieczki lokalne z przewodnikiem po polsku

Miasto Zakynthos – stolica wyspy

Stolica Zakynthos położona jest w południowo-wschodniej części wyspy. Miasto zostało odbudowane dosłownie z własnych popiołów, po tragicznym trzęsieniu ziemi i pożarze w 1953 roku. Spadkobiercami tego odratowanego dziedzictwa są mieszkańcy Zakynthos, bardzo gościnni i radośni ludzie. Lubią oni, przy każdej dosłownie okazji okazywać swoją miłością do życia, głównie poprzez muzykę i teatr. Miasto Zakynthos to główny ośrodek handlowy i portowy wyspy. Znajduje się tu także kilka dobrych hoteli. Plaża w mieście jest niewielka i skalista, ma jednak swój wyjątkowy urok.
Malowniczy port Agios Nikolaos, Zakynthos, Grecja – łódki i jachty w porcie – Zakynthos wycieczki fakultatywne

Agios Nikolaos – port

Błękitne Groty, Zatoka Wraku, Kefalonia – bramą do tych wszystkich miejsc jest dla wielu turystów mały port Agios Nikolaos na północno-wschodnim wybrzeżu Zakynthos. Można tutaj też dobrze zjeść, skryć się w cieniu drzew albo wykąpać na niewielkiej plaży.
Mała dziewczynka z danielem w Askos, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne Grecja Pelponez

Askos – park natury

Szopy pracze, daniele, kucyki, żółwie, koźlęta, owce, szynszyle, mnóstwo ptaków, płazów i owadów, a także bogactwo lokalnej flory. Gdzie można to wszystko zobaczyć? W parku natury Askos na Zakynthos. To miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. W tym szczególnym miejscu, wśród gór, w Askos łączy się ochronę zakyntyjskiej bioróżnorodności z działalnością edukacyjną.
Błękitne Groty Skinari, Zakynthos, Grecja w słoneczny dzień na Zakytnhos – wycieczki lokalne z przewodnikiem

Błękitne Groty (Blue Caves)

Błękitne Groty (nazwane też: Blue Caves, czyli Błękitne Jaskinie) są jedną z najpopularniejszych, “pocztówkowych” atrakcji Zakynthos. Dziki, biały, skalisty krajobraz tworzy piękny kontrast ze spokojną, krystalicznie czystą, wodą morską. Kształt skał wraz z jaskiniami, łukami i naturalnymi tunelami, czynią to miejsce wyjątkowym i magicznym. Najlepszą porą na zwiedzanie jaskiń jest poranek lub południe, kiedy promienie słońca rozpraszają się w wodzie i barwią ją na elektryzujące odcienie błękitu .
Widok na Miasto Zakynthos ze wzgórza Bochali, Zakynthos, Grecja – z lotu ptaka jednodniowe wycieczki z przewodnikiem

Bochali – wzgórze

Ze wzgórza Bochali rozciąga się najpiękniejsza panorama na całe miasto Zakynthos. Warto zajrzeć tutaj zarówno za dnia, by nacieszyć oczy wspaniałym widokiem, ale i wieczorem. Pod koniec dnia można zasiąść wraz z Grekami w jednej z tawern, aby delektować się specjałami greckiej kuchni. Romantyczna kolacja i towarzyszący jej widok na rozświetloną stolicę wyspy na pewno będą niezapomnianym doświadczeniem. Bochali to też jedno z najważniejszych historycznie miejsc na Zakynthos. Znajdują się tu ruiny zabytkowej twierdzy. Na wzgórzu tym, w czasach starożytnych, mieścił się akropol wyspy.
Jaskinia Damianosa

Damianos Cave – Jaskinia Damianosa

Damianos Cave to owiana legendą, dwupoziomowa jaskinia, znajdująca się na górskich zboczach za miejscowością Agalas. Prowadzi do niej wąska ścieżka, z której roztaczają się panoramiczne widoki na okolicę. Wokół pełno jest wzgórz, porośniętych sosnami i drzewami oliwnymi. Miejsce to, choć piękne, nie jest jednak zbyt popularne, co oczywiście może być dla niektórych turystów dużym atutem.
Klify Kampi, Porto Schiza, Zakynthos, Grecja – jednodniowe wycieczki lokalne Zakynthos

Kampi (Kambi, Porto Schiza) – klify i wioska

Kampi słynie z najpiękniejszych zachodów słońca na Wyspach Jońskich. Malownicza zatoka porto Schiza, nad którą usytuowana jest ta urocza wieś, jest jednym z tych miejsc, które zapierają dech w piersiach i na długo nie pozwalają o sobie zapomnieć. Na tutejszych klifach – które należą do najwyższych na Zakynthos – znajdują się świetne tawerny. Okolica otoczona jest gajami oliwnymi, polami i winnicami.
Widok z lotu ptaka na wielką grecką flagę na przylądku Keri, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne po polsku Zakynthos

Keri – przylądek

Przylądek Keri to najdalej na południowy zachód wysunięta część wyspy Zakynthos. Na tym niewielkim skrawku lądu można znaleźć zarówno urokliwe plaże, skaliste zatoki, pozostałości jeziora Keri (opisywane już w starożytności), a także niewielką, tradycyjną wieś o tej samej nazwie. Tuż za nią znajduje się też punkt widokowy na spektakularne skały Mizithres. Na przylądku Keri kilkanaście lat temu zawisła też ogromna grecka flaga, wpisana później do księgi rekordów Guinnessa.
Skalista Wyspa Korakonisi, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne Zakynthos po polsku z przewodnikiem

Korakonisi – wyspa

Wyspa Korakonisi to wyjątkowy pomnik przyrody. Formacja skał tworzy ogromny łuk, którego długość przekracza 20 metrów,. Łuk wzosi się nad niewielką, zaciszną zatoką. Woda tutaj jest chłodna i krystalicznie czysta, z pięknym dnem. Zdecydowanie Korakonisi jest rajem dla amatorów snorkelingu – nie zapomnij więc sprzętu, jeśli jesteś jednym z nich!
Wyspa żółwi Marathonisi, Zakynthos, widok z lotu ptaka – Grecja – wycieczki fakultatywne

Marathonisi – wyspa

Marathonisi, czyli “wyspa żółwia”, oprócz tego, że jest miejscem, gdzie bytują przedstawiciele Caretta caretta, także sama przypomina kształtem wielkiego żółwia. Wyspa znajduje się na terenie Narodowego Parku Morskiego na Zakynthos. Podczas spacerów należy zwrócić uwagę na żółwie gniazda, aby nie zakłócać spokoju zwierząt. Nie licząc zamieszkujących ją sympatycznych gadów, Marathonisi jest wyspą bezludną. Na znajdującą się tu u przepiękną plażę warto zabrać maski do snorkelingu.
Skały Mizithres, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne Zakynthos po polsku

Mizithres – skały

Mizithres to dwie magiczne skały zanurzone w Morzu Jońskim, koło południowo-zachodniego wybrzeża Zakynthos. Bliźniacze skały budzą zwykle szczególne zainteresownie zakochanych par – ze względu na związaną z Mizithres historię o romantycznej i tragicznej miłości. Według legendy to Posejdon zamienił starożytnych kochanków w skały. Podobno, jeżeli para przepłynie między nimi, patrząc sobie w oczy, pozostaną z sobą na zawsze. Niesamowity widok na skały jest też z klifów przylądka Keri.
Widok z powietrza na Wyspę Marathonisi i Narodowy Park Morski na Zakynthos – wycieczki fakultatywne – jednodniowe po polsku

Narodowy Park Morski na Zakynthos

Narodowy Park Morski na Zakynthos obejmuje południowe wybrzeże wyspy. Obszar ten charakteryzuje się głównymi cechami ekosystemu śródziemnomorskiego; czyli są tu piaszczyste plaże, różnorodne formy skalne i wydmy, a w głębi lądu występują lasy sosnowe i żyzne obszary rolnicze. Park powstał w 1999 roku, aby chronić bogatą, zakyntyjską faunę i florę, a w szczególności żółwie morskie Caretta caretta.
Plakaki, Zakynthos, Grecja – jednodniowe wycieczki fakultatywne po polsku Zakynthos, Grecja

Plakaki – półka skalna

Plakaki na Zakynthos to niedużych rozmiarów, wapienna półka skalna, dobrze ukryta na zachodnim wybrzeżu wyspy. Prowadzi do niej kręta, asfaltowa droga, która w pewnym momencie niespodziewanie się kończy. Dalej do Plakaki trzeba iść pieszo, kamienistą ścieżką, wspierając się na poręczach, przymocowanych do skał. Trud wędrówki wynagradzają jednak zjawiskowe krajobrazy i niezmącony niczym kontakt z dziką przyrodą. Mimo skalnych zboczy, na Plakaki można popływać w morzu lub po prostu cieszyć się słońcem i widokami.
Błękitne Groty – wycieczki fakultatywne Zakynthos

Skinari – przylądek

Przylądek Skinari to najdalej na północ wysunięta część wyspy i jeden z piękniejszych zakątków Zakynthos. Wizytówką tego miejsca są charakterystyczne wiatraki, a także długie schody, które prowadzą ze wzgórza wprost do Morza Jońskiego. Ze Skinari można wyruszyć także w rejs do Błękitnych Grot (Blue Caves), a także zrobić klimatyczne zdjęcie starej latarni morskiej.
Drugie najwyższe pasmo górskie na Zakynthos, widok na okolicę i zabytkowy monastyr NMP Skopiotissa – Zakynthos, Grecja – wycieczki jednodniowe z przewodnikiem po polsku

Skopos – szczyt górski

Skopos (492 m n.p.m.) to drugie najwyższe wzniesienie na Zakynthos. Znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy i góruje nad półwyspem Vassilikos. Ze szczytu roztaczają się tak piękne widoki na całą południową i środkową część Zante, że zdecydowanie są warte kilkugodzinnego spaceru. Na Skopos znajduje się również jedyna na wyspie świątynia z kopułą oraz ruiny zabytkowego klasztoru.
Zatoka Porto Vromi, Zakynthos, Grecja, Zatoka Wraku – Wycieczki fakultatywne

Porto Vromi – zatoka

Porto Vromi to jedna zatoka dzieląca się na dwie mniejsze. Do pierwszej dotrzeć można ze strony wsi Maries, a do drugiej ze wsi Anafonitria. Obie oferują czystą, błękitą wodę oraz równie zachwycające widoki na skaliste zbocza gór Zakynthos. W Porto Vromi możesz zarówno zrelaksować się na uroczej plaży, jak i wsiąść na łódź, która zabierze Cię w rejs po zachodnich krańcach wyspy. Nie zapomnij poprosić kapitana, by zajrzał z tobą do tajemniczych grot Porto Vromi, które zobaczyć można od strony morza.
Najwyższe pasmo górskie na Zakynthos, najwyższy szczyt Vrachionas, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne

Vrachionas – szczyt górski

Vrachionas (756 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Zakynthos. Znajduje się w centralnej części wyspy i niezbyt często docierają tutaj turyści. Powodem jest pewnie wiodąca tutaj bardzo wyboista i kręta droga, na której najlepiej radzą sobie samochody terenowe. Ze wzgórza roztaczają się panoramiczne widoki na całą wyspę.
Zatoka Wraku na Zakynthos wycieczki z Magic Tours

Zatoka Wraku (Navagio, Shipwreck Beach)

Zatoka Wraku (zwana także: Navagio, Shipwreck Beach, Zatoka przemytników) oferuje turystom jedną z najpiękniejszych plaż Zakynthos. To też jedna z najczęściej fotografowanych w całej Grecji. Usytuowana jest pośród wysokich, wapiennych klifów, a na samym jej środku znajduje się, owiany legendą, wrak przemytniczego statku „Panagiotis”. Do Zatoki Wraku dotrzeć można tylko od strony morza. Na dnie i na brzegu są miliony małych kamyczków, które obmywają błękitne fale Morza Jońskiego. Turyści, którzy tu byli mówią, że to prawdziwie rajska plaża.
Plaża Agios Nikolaos z kościołem świętego Mikołaja, Zakynthos, Grecja, czerwona brama i biały kościółek – Zakynthos wycieczki fakultatywne

Agios Nikolaos – plaża

Ujęcia z grecką flagą i białym kościółkiem Agios Nikolaos w tle są to punkt obowiązkowy dla amatorów wakacyjnych fotografii. Plaża Agios Nikolaos na Zakynthos to też centrum sportów wodnych, a także jedno z piękniejszych miejsc kąpielowych półwyspu Vassilikos. Złoty piasek, płytkie wody, skaliste wybrzeże i bar na plaży – to dla spragnionych wakacyjnych drinków. Tutaj naprawdę można się poczuć jak gwiazda Hollywood na egzotycznych wakacjach!
Plaża Banana Beach, Zakynthos, Grecja, para, rodzina z dzieckiem, szczęśliwi na bananie na plaży, Zakynthos wycieczki fakultatywne

Banana Beach – plaża

“Bananowa plaża” to miejsce dla fanów płytkiej wody i piaszczystych wybrzeży. Długa i szeroka plaża Banana przyciąga turystów z całej wyspy i zdecydowanie jest jedną z popularniejszych na półwyspie Vassilikos. Banana beach posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, są tutaj bary, leżaki, parasole i toalety. To też doskonałe miejsce dla fanów sportów wodnych. W sezonie letnim, turystów z popularnych miejscowości, dowożą tutaj za darmo specjalne, bananowe autobusy.
Plaża Dafni, Vassilikos, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne po polsku

Dafni – plaża

Plażę Dafni najłatwiej byłoby opisać zestawieniem kilku słów: klify, płytkie wody, piaszczyste wybrzeże i żółwie gniazda. To właśnie żółwice Caretta caretta zaanektowały sobie ten wyjątkowy zakątek na mapie półwyspu Vassilikos. Drobny i gorący piasek zachęcił je, by Dafni obrać jako kolejne miejsce lęgowe. Uroki tej plaży doceniają również turyści. Dobrze bawić się tu będą zarówno rodziny z dziećmi, jak i poszukujące romantycznych scenerii pary. Na krańcu plaży znajduje się także jedna z nieoficjalnych na Zakynthos plaż nudystów. Należy pamiętać, że na Dafni prowadzi wąska, szutrowa droga, trudno przejezdna dla niektórych samochodów osobowych. Jest to o tyle ważne, że ryzyka związanego z jazdą po tego typu szlakach, nie uwzględniają ubezpieczenia lokalnych wypożyczalni samochodów na Zakynthos.
Widok na plażę Gerakas – Vassilikos, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne

Gerakas – plaża

Plaża Gerakas to jedna z perełek półwyspu Vassilikos i bardzo ważny punkt na mapie Narodowego Parku Morskiego Zakynthos. Można zobaczyć tu gniazda żółwi Caretta caretta, które znajdują się w specjalnie wydzielonej części plaży. Wody na Gerakas są płytkie i zwykle bardzo spokojne, ponieważ plażę, jak i całą Zatokę Laganas, otaczają charakterystyczne i malownicze wzgórza. Podczas wizyty na Gerakas należy pamiętać o zachowaniu właściwej odległości od żółwich gniazd, a także o tym, że ze względu na ich obecność plaża zamykana jest dla turystów od zmierzchu do świtu. Na samym krańcu plaży Gerakas nieoficjalnie funkcjonuje plaża nudystów.
Plaża Makris Gialos, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne po polsku

Makris Gialos – plaża

Plaża Makris Gialos to jedna z dłuższych plaż północno-wschodniej części wyspy. Ma ona dobrą infrastrukturę: są tutaj leżaki, toalety i tawerna. Makris Gialos to też dobre miejsce, by zatrzymać się na chwilę i odpocząć z rodziną, podczas podróży na północ wyspy.
Plaża Marathias, Marathia beach, Zakynthos, Grecja – jednodniowe wycieczki lokalne z przewodnikiem po polsku

Marathias (Marathia beach) – plaża

Marathia to dzika, kameralna, kamienisto-żwirowa plaża, położona na przylądku Keri. Dominuje tu spokój, cisza i piękne widoki – te słowa opisują to miejsce najlepiej. Nie ma tu tłumów turystów ani rozwiniętej infrastruktury. Warto jednak pamiętać, że mimo swych ogromnych walorów, wody Marathias są dla osób, które potrafią dobrze pływać.
Plaża Pelagaki, Zakynthos, Grecja wycieczki fakultatywne

Pelagaki – plaża

Plaża Pelagaki znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. To niewielka, kameralna, żwirowo-kamienista plaża i idealne miejsce dla fanów snorkellingu. W tej oazie spokoju można wypocząć i do woli zażywać kąpieli morskich i słonecznych. Chętni znajdą tu także bar z przekąskami, wynajmą leżak lub parasol.
Plaża Pozrto Azzouro, Porto Zoro, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne z przewodnikiem

Porto Azzouro (Porto Zoro) – plaża

Do Porto Azzouro turystów przyciąga naturalne piękno tego miejsca oraz błoga cisza. Wokół jest gęsta roślinność i błękit morza po horyzont. Na plaży jest serwis plażowy oraz tawerna, serwująca lokalną kuchnię i napoje. Porto Azzouro uchodzi za jedną z piękniejszych plaż półwyspu Vassilikos. Bardzo malowniczo prezentują się tutaj, skąpane w morzu, skały. Plażując na Porto Azzouro, można też skorzystać z naturalnego – i darmowego! – SPA. Z występującej tu naturalnie zielonej glinki można zrobić sobie maskę na ciało.
Zatoka i plaża Porto Limnionas, Zakynthos, Grecja – widok z lotu ptaka – wycieczki fakultatywne

Porto Limnionas – plaża

To kąpielisko skryte przed tłumami turystów w uroczej, skalistej zatoce na zachodnim wybrzeżu Zakynthos. Miejsce magiczne! Idealne dla miłośników pływania i amatorów snorkelingu, a także fanów greckiej kuchni. Podobno w takich zatokach piraci ukrywali pod wodą swoje skarby!
Plaża i Zatoka Porto Roxa, Zakynthos, Grecja – lokalne wycieczki dla dzieci z przewodnikiem

Porto Roxa – plaża

Zatoka Porto Roxa zdecydowanie zachwyci tych, którzy uwielbiają widok morza otoczonego skałami, a także miłośników snorkelingu. W przypadku Porto Roxa można mówić nie tyle o plaży, ale o wyjątkowo malowniczym kąpielisku, zlokalizowanym w skalistym zaułku. To też fantastyczne miejsce dla tych, którzy kochają skoki do wody i pływanie w głębokiej wodzie. Zachwyceni będą też poszukiwacze pięknych miejscówek do sesji zdjęciowych. W Porto Roxa mozna też obserwować piękne zachody słońca.
Plaża Selina, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne Zakynthos

Selina – plaża

Selina to jedna z trudniej dostępnych plaż Zakynthos. Ukryła się między klifami, na północy wyspy. Niewiele osób tutaj dociera.To miejsce, w którym można poczuć bezpośredni kontakt z naturą. Na plażę Selina prowadzi kręta, malownicza droga, która kończy się parkingiem. Dotarcie do samej plaży wymaga przepłynięcia krótkiego odcinka o własnych siłach. Selina jest miejscem dla tych, którzy w wodzie czują się jak ryba.
plaża Xigia, źródła siarkowe, Zakynthos, Grecja - wycieczki fakultatywne po polsku

Xigia – plaża

Plaża Xigia to kolejne naturalne SPA Zakynthos. To miejsce warto odwiedzić podczas swoich wakacji, aby przetestować prozdrowotne właściwości tutejszych siarkowych źródeł. Mają one dobroczynny wpływ na skórę i układ oddechowy, a także przeciwdziałają alergią i reumatyzmowi. Tutaj naprawdę można się zrelaksować i odpocząć! Plaża jest dobrze zorganizowana. Jest tu bar z przekąskami i dobrą kawą oraz toalety. Można też wynająć leżaki. Przed kąpielą na plaży Xigia trzeba pamiętać, aby koniecznie ściągnąć srebrną biżuterię, gdyż ta czernieje pod wpływem kontaktu z siarką.
Zatoka Wraku, Navagio Beach, Shipwreck, Zatoka Przemytników, Zakynthos, Grecja – wycieczki fakultatywne na Zakynthos po polsku i z przewodnikiem

Zatoka Wraku (Navagio Beach, Shipwreck beach Zakynthos) – plaża

Ta plaża to prawdziwa “wisienka na torcie” podczas pobytu na Zakynthos. Często nazywana jest jedną z najpiękniejszych plaż świata. Plażę w Zatoce Wraku otaczają białe, wapienne ściany wysokich klifów. Oszałamiający efekt podkreśla lazur morza i biel rozgrzanych kamyków na plaży. Widok jest naprawdę fantastyczny! A jeśli chodzi o zdjęcia, to gwarantujemy, że nie są potrzebne żadne filtry. Będąc tu, oczywiście nie można nie rzucić okiem na prawdziwą legendę, jaką jest wrak przemytniczego statku Panagiotis. Warto pamiętać, że na plażę Navagio dostać się można jedynie łodzią!
Plaża z leżakami w Laganas, Zakynthos, Grecja w gorący słoneczny letni dzień na Zakynthos – wycieczki jednodniowe z przewodnikiem po polsku

Laganas na Zakynthos

Jeżeli szukasz miejsca tętniącego życiem, zdecydowanie możemy polecić Ci Laganas. Głośne i imprezowe życie toczy się tutaj prawie 24 godziny na dobę. Są tu największe na Zakynthos kluby i beach bary. Laganas to miejscowość z widokiem na “wyspę żółwia” – Marathonosi, a także na inną słynną wyspę ślubów: Cameo. W Laganas turyści mogą korzystać z uroków długiej i piaszczystej plaży, która prowadzi aż do – zdecydowanie spokojniejszego – Kalamaki.

Udostępnij wycieczkę

Facebook
WhatsApp
Email

Zamknij