Grecy są narodem ceniącym sobie wartości rodzinne i tradycje. Nic dziwnego, tradycja świętowania „dnia matki” ma bardzo długą historię. W przeciwieństwie do Polaków, w Grecji dzień matki obchodzone jest w drugą niedziele maja.
Tradycja celebracji Dnia Matki ma długą tradycję i sięga aż do czasów starożytności. Kult matki rozpoczął się od starożytnego Egiptu, gdzie czczono Kylebe – boginię płodności i urodzaju, by w VII w. p.n.e. dotrzeć do Grecji. Tam najpierw oddawano cześć Matce Ziemi Gaji która była uosobieniem natury, a potem kult przeszedł na jej córkę Reję żonę – siostrę Kronosa – matkę bogów, która wg. mitologii jako pierwsza urodziła i wykarmiła swoje dzieci matczynym mlekiem, a także Demeter – bogini płodności i urodzaju. Wówczas organizowano uroczystości, na których palono wszystkie ofiary przyniesione przez uczestników i w ten sposób składano hołd bóstwom. Całe to wydarzenie miało miejsce co roku podczas wiosny.
Dzień matki zapisał się w kalendarzu w 1914 roku, kiedy to Amerykanka Anna Jarvis wpadła na pomysł ustanowienia dnia, w którym będą celebrowane matki. Powstał ruch popierający tą idee, który doprowadził do podpisania proklamacji przez prezydenta Dnia Matki jako święta narodowego, obchodzonego w drugą niedzielę maja. I w ten właśnie dzień Grecy obchodzą matczyne święto.
Nowożytna tradycja obchodzenia Dnia Matki w Grecji niewiele różni się od tej polskiej. Dzieci malują dla swoich mam laurki, wręczają kwiaty i prezenty.
Niezależnie od tego gdzie jesteśmy czy mieszkamy, powinniśmy pamiętać o tym dniu i złożyć swoim mamom najszczersze życzenia.
Autor: Klaudia Lasota