Szczegóły

Wczesnym rankiem odbierzemy Państwa z hoteli aby wyruszyć - promem z Zakynthos do Kyllini na Peloponezie (75 minut) - na spotkanie ze starożytnością. Udamy się w kierunku zachodniej części Peloponezu do pięknej doliny, w której rozgościł się święty gaj Altis, gdzie mała rzeczka Klados spotyka się z mityczną rzeką Alpheus. Do doliny  rozpostartej pomiędzy niskimi wygładzonymi górami, u stóp porośniętego sosnami wzgórza Kronos, dobrze strzeżonej przed gwałtownymi północnymi i gorącymi południowymi wiatrami. To tutaj powstało najbardziej znane sanktuarium w Grecji, poświęcone bogu wszystkich bogów i ludzi – Zeusowi. Chociaż położone na odludziu było najważniejszym ośrodkiem religijnym i sportowym, swoją sławę zawdzięczało organizowanym co cztery lata Igrzyskom Olimpijskim, których idea przetrwała i promieniuje od starożytności do dnia dzisiejszego. Mimo że oficjalnie pierwsza olimpiada miała miejsce w 776 r. p.n.e. jej prawdziwe początki giną w mrokach  przeszłości. Wielki rozkwit sanktuarium rozpoczął się w epoce archaicznej, wtedy powstały pierwsze monumentalne budowle; świątynia Hery, Prytanion, pierwsze skarbce i pierwszy stadion. Rozbudowa kontynuowana była w epoce klasycznej, to wtedy powstaje wspaniała monumentalna świątynia Zeusa  - wewnątrz której znajdował się jeden z tzw. siedmiu cudów świata, posąg Zeusa dłuta Fidiasza - łaźnie, stoa, kolejne skarbce, budynki pomocnicze i nowy stadion na 20 tys. widzów - który możemy podziwiać do dziś.  W epoce hellenistycznej kontynuowano budowę budynków, głównie świeckich, jak gimnazjum i palestra, a w czasach rzymskich zmodernizowano istniejące już budynki, zbudowano również łaźnie, luksusowe domy i wodociągi.

Wielcy ówczesnego świata ściągali do Olimpii, żeby uczestniczyć w wielkim misterium; w VI w. p.n.e. przybył na Olimpiadę słynny Tales z Miletu ( notabene zmarł na udar cieplny podczas igrzysk) w późniejszych latach Platon i Arystoteles podziwiali zmagania pięcioboistów a Alcybiades, Aleksander Wielki czy cesarz Neron rywalizowali z najlepszymi greckimi sportowcami.

To w Olimpii narodziły się uniwersalne wartości i ideały sportu - szlachetna rywalizacja zgodna z zasadami fair play, tylko dla czci i chwały, o skromny symboliczny wieniec ze świętego drzewa  dzikiej oliwki.

W świętym gaju Altis dumnie spoglądały na przybyszów tysiące posągów i cennych dzieł sztuki ofiarowanych przez zwycięzców i wiernych a poświęconych bogom, nieliczne z tych, które przetrwały do naszych czasów zobaczymy w położonym nieopodal  Muzeum Igrzysk Olimpijskich.

Po tej dawce starożytności będziemy mieli czas na spacer i wspólny posiłek we współczesnej malowniczej Olimpii. Ale na tym nie kończy się nasza przygoda z historią Grecji. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Kyllini, gdzie ostatnim punktem naszego programu będzie zwiedzanie ruin frankońskiego zamku Clermont, przez greków nazywanego Chlemoutsi,  gdzie opowiemy państwu o burzliwych wydarzeniach których był świadkiem na przestrzeni wieków. Tym optymistycznym akcentem zakończymy naszą jednodniową przygodę ze starożytnością - i nie tylko - i już tylko 75 min. dzieli nas od przycumowania do naszego portu na Zakynthos.

Porady

Program

Zakynthos wycieczki do Grecji

1. Wyruszasz z portu w Zakynthos na poszukiwanie historii w starożytnej Olimpii

Około 75 minutowa wyprawa budzi jeszcze większą ciekawość i zniecierpliwienie. U celu przeprawy promowej wysiadasz w małym greckim miasteczku Killini. W drogę!

Zakynthos wycieczki do Grecji

2. Historia, której możesz dotnąć to najlepsza droga do jej poznania i zrozumienia.

Nasz przewodnik pomaga Ci wyobrazić sobie hucznie obchodzone zawody znane i kontynuowane do dziś na całym świecie. Poznajesz tajemnice Igrzysk Olimpijskich i miejsca gdzie niegdyś bywali sami bogowie. Bosko prawda?

Zakynthos wycieczki do Grecji

3. Oglądasz najlepiej zachowane pamiątki po kulturze starożytnych Greków w muzeum archeologicznym

Już nie musisz wyobrażać sobie wielkich rzeźb i posągów, bo widzisz je teraz na własne oczy. To co w szkole wydawało się większości nudną lekcją historii, dziś fascynuje Cię swoją magią i potęgą. To początki również Twojej kultury. Czy to nie zachwycające?

Zakynthos wycieczki do Grecji

4. Pora wrócić do teraźniejszości i poznać architekturę współczesnej Olimpii,

w której grecy wiodą spokojne, swojskie życie. Przerwa na lunch i spacer to czas na odpoczynek i burzliwe dyskusje o tajemnicach starożytności.

Zakynthos wycieczki do Grecji

5. W drodze powrotnej do Killini zwiedzasz ruiny Chelmoutsi

Ta najpotężniejsza niegdyś twierdza Franków, mieszcząca się na terenie księstwa Achai, z powrotem otwiera przed Tobą skarbnice wiedzy o przeszłości. Właśnie masz okazję zwiedzać najlepiej zachowany zamek w całej Grecji!

Cennik...

Os. dorosłaDziecko 2-12 latDziecko poniżej 2 latInformacje
45 €10 €0 €(Szczegóły)

Harmonogram

Wycieczka odbywa się w następujące dni:
Sprawdź harmonogram wycieczek obowiązujący od 28.04.2017 do 31.05.2017 oraz od 01.10.2017
Sprawdź harmonogram wycieczek obowiązujący od 01.06.2017 do 30.09.2017

REZERWACJA

Rezerwuj

Wybierz wycieczkę dla siebie

  Dużo miejsc
  Mało miejsc
  Ostatnie miejsca

Rezerwacja z rabatem!

Opis rabatu, lorem ipsum dolor sit amet denec ua netum.

Chcę rabat!Zmień wycieczkę