Szczegóły

Wczesnym rankiem odbierzemy Państwa z hoteli aby wyruszyć - promem z Zakynthos do Kyllini na Peloponezie (75 minut) - na spotkanie ze starożytnością. Udamy się w kierunku zachodniej części Peloponezu do pięknej doliny, w której rozgościł się święty gaj Altis, gdzie mała rzeczka Klados spotyka się z mityczną rzeką Alpheus. Do doliny  rozpostartej pomiędzy niskimi wygładzonymi górami, u stóp porośniętego sosnami wzgórza Kronos, dobrze strzeżonej przed gwałtownymi północnymi i gorącymi południowymi wiatrami. To tutaj powstało najbardziej znane sanktuarium w Grecji, poświęcone bogu wszystkich bogów i ludzi – Zeusowi (bilety wstępu na stanowisko archeologiczne dodatkowo płatne na miejscu). Chociaż położone na odludziu było najważniejszym ośrodkiem religijnym i sportowym, swoją sławę zawdzięczało organizowanym co cztery lata Igrzyskom Olimpijskim, których idea przetrwała i promieniuje od starożytności do dnia dzisiejszego. Mimo że oficjalnie pierwsza olimpiada miała miejsce w 776 r. p.n.e. jej prawdziwe początki giną w mrokach  przeszłości. Wielki rozkwit sanktuarium rozpoczął się w epoce archaicznej, wtedy powstały pierwsze monumentalne budowle; świątynia Hery, Prytanion, pierwsze skarbce i pierwszy stadion. Rozbudowa kontynuowana była w epoce klasycznej, to wtedy powstaje wspaniała monumentalna świątynia Zeusa  - wewnątrz której znajdował się jeden z tzw. siedmiu cudów świata, posąg Zeusa dłuta Fidiasza - łaźnie, stoa, kolejne skarbce, budynki pomocnicze i nowy stadion na 20 tys. widzów - który możemy podziwiać do dziś.  W epoce hellenistycznej kontynuowano budowę budynków, głównie świeckich, jak gimnazjum i palestra, a w czasach rzymskich zmodernizowano istniejące już budynki, zbudowano również łaźnie, luksusowe domy i wodociągi.  

Wielcy ówczesnego świata ściągali do Olimpii, żeby uczestniczyć w wielkim misterium; w VI w. p.n.e. przybył na Olimpiadę słynny Tales z Miletu ( notabene zmarł na udar cieplny podczas igrzysk) w późniejszych latach Platon i Arystoteles podziwiali zmagania pięcioboistów a Alcybiades, Aleksander Wielki czy cesarz Neron rywalizowali z najlepszymi greckimi sportowcami.

To w Olimpii narodziły się uniwersalne wartości i ideały sportu - szlachetna rywalizacja zgodna z zasadami fair play, tylko dla czci i chwały, o skromny symboliczny wieniec ze świętego drzewa  dzikiej oliwki.

W świętym gaju Altis dumnie spoglądały na przybyszów tysiące posągów i cennych dzieł sztuki ofiarowanych przez zwycięzców i wiernych a poświęconych bogom. Nieliczne z tych które przetrwały do naszych czasów zobaczymy w położonym nieopodal Muzeum igrzysk Olimpijskich. 

Po tej dawce starożytności będziemy mieli czas na spacer i wspólny posiłek we współczesnej malowniczej Olimpii. Ale na tym nie kończy się nasza przygoda z historią Grecji. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Kyllini, gdzie ostatnim punktem naszego programu będzie zwiedzanie ruin frankońskiego zamku Clermont (wstęp dla chętnych, bilety wstępu dodatkowo płatne na miejscu), przez greków nazywanego Chlemoutsi,  gdzie opowiemy państwu o burzliwych wydarzeniach których był świadkiem na przestrzeni wieków. Tym optymistycznym akcentem zakończymy naszą jednodniową przygodę ze starożytnością - i nie tylko - i już tylko 75 min. dzieli nas od przycumowania do naszego portu na Zakynthos. 

Gwarancje

Galeria

  

Oferta dla grup

Wycieczka do Olimpii organizowana jest  w sezonie wysokim (od 27.05.2019 do 26.09.2019). Grupy zorganizowane zainteresowane wycieczką do Olimpii w innych terminach, w sezonie niskim i średnim, prosimy o bezpośredni kontakt z biurem (zante@magictours.pl / +48 607501965 / +30 6975681621) w celu przygotowania oferty indywidualnej.

Pokaż pełen opis
Ukryj pełen opis

Porady

Na naszą wycieczkę warto zabrać: butelkę wody, aparat fotograficzny, kamerę, suchy prowiant i napoje, nakrycie głowy, krem z filtrem ochronnym, okulary przeciwsłoneczne, wygodne buty z twardą podeszwą, leki na chorobę lokomocyjną, pieniądze (lunch, bilety wstępu na stanowisko archeologiczne w Olimpii i do Twierdzy Chleomoutsi).

Program

Zakynthos wycieczki do Grecji

1. Wyruszasz z portu w Zakynthos na poszukiwanie historii w starożytnej Olimpii

Około 75 minutowa wyprawa budzi jeszcze większą ciekawość i zniecierpliwienie. U celu przeprawy promowej wysiadasz w małym greckim miasteczku Killini. W drogę!

Zakynthos wycieczki do Grecji

2. Historia, której możesz dotnąć to najlepsza droga do jej poznania i zrozumienia.

Nasz przewodnik pomaga Ci wyobrazić sobie hucznie obchodzone zawody znane i kontynuowane do dziś na całym świecie. Poznajesz tajemnice Igrzysk Olimpijskich i miejsca gdzie niegdyś bywali sami bogowie. Bosko prawda?

Zakynthos wycieczki do Grecji

3. Oglądasz najlepiej zachowane pamiątki po kulturze starożytnych Greków w muzeum archeologicznym

Już nie musisz wyobrażać sobie wielkich rzeźb i posągów, bo widzisz je teraz na własne oczy. To co w szkole wydawało się większości nudną lekcją historii, dziś fascynuje Cię swoją magią i potęgą. To początki również Twojej kultury. Czy to nie zachwycające?

Zakynthos wycieczki do Grecji

4. Pora wrócić do teraźniejszości i poznać architekturę współczesnej Olimpii,

w której grecy wiodą spokojne, swojskie życie. Przerwa na lunch i spacer to czas na odpoczynek i burzliwe dyskusje o tajemnicach starożytności.

Zakynthos wycieczki do Grecji

5. W drodze powrotnej do Killini zwiedzasz ruiny Chelmoutsi

Ta najpotężniejsza niegdyś twierdza Franków, mieszcząca się na terenie księstwa Achai, z powrotem otwiera przed Tobą skarbnice wiedzy o przeszłości. Właśnie masz okazję zwiedzać najlepiej zachowany zamek w całej Grecji!

CENNIK I REZERWACJA

CENNIK
Osoba dorosła
57 €
Dziecko 2 – 12 lat
12 €
Dziecko poniżej 2 roku życia
0 €
Cena obejmuje

(w przygotowaniu)
Cena nie obejmuje

(w przygotowaniu)

Zmień wycieczkę