Zante
MAGIC TOURS

Najlepsze wycieczki fakultatywne na Zakynthos

Święto greckiej Flagi

27 października 2015 – dzisiaj w Grecji święto flagi!

27 października 2015 – dzisiaj w Grecji święto flagi!

Pamiętacie, że to właśnie na zakintyjskim przylądku Keri zawisła swego czasu największa flaga na świecie? Jej powierzchnia wyniosła 680 metrów kwadratowych.

A jak to było z grecką flagą…?

Obecnie obowiązująca grecka flaga została ustanawiana po raz pierwszy 15 marca 1822 roku, a następnie przywrócona 21 grudnia 1978. 

Biały krzyż, podkreślający rolę chrześcijaństwa w historii Grecji, był wspólnym elementem flag greckich używanych w czasie walk o niepodległość w 1821 roku. W 1822 roku rząd grecki umieścił go na sztandarach wojskowych oraz na banderze wojennej i cywilnej. Flaga marynarki wojennej była zaś niebieska z białym krzyżem, natomiast bandera wojenna, używana do 1833 roku, miała wzór obecnej flagi państwowej.

Dziewięć biało – niebieskich pasów nawiązuje do hasła „Eleftheria i Thanatos” („Wolność albo śmierć”) towarzyszącego Grekom walczącym w XIX wieku przeciwko okupantowi tureckiemu. Niebieski to kolor greckiego nieba i zaznaczenie roli morza w życiu Greków. Biel symbolizuje czystość, święty charakter walki narodowowyzwoleńczej czy pianę morskich fal, z których wyłonić miała się bogini Afrodyta…

Udostępnij wycieczkę

Facebook
WhatsApp
Email

Zamknij