Zante
MAGIC TOURS

Najlepsze wycieczki fakultatywne na Zakynthos

Grecki Kościół Ortodoksyjny

6 stycznia

6 stycznia to Theofania (Θεοφάνια) święto ewangeliczne w Greckim Kościele Ortodoksyjnym. Tego dnia Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela. Podczas chrztu rozstąpiły się niebiosa, ukazał się Duch Święty w postaci gołębia a głos Boga oznajmił „to jest mój syn umiłowany”. W jednej chwili objawiła się więc cała Trójca Święta, stąd święto Theofanii, a więc z greckiego „objawienia”. Od dawien dawna nazywane jest też „Oświeceniem” gdyż Objawieniu Boga towarzyszy niezwykła światłość.
Tego dnia formuje się wielka procesja, która kieruje się w stronę morza, rzeki lub jeziora, na jej czele kroczy kapłan i dokonuje wielkiego poświecenia wody – tak jak Jezus swoją świętością uświęcił wody Jordanu. Po poświęceniu kapłan rzuca krzyż do wody, a młodzi ludzie skaczą w jej odmęty, żeby go wyłowić i otrzymać błogosławieństwo na cały nadchodzący rok. Dzwony biją radośnie, wyją syreny statków a wszyscy wierni piją po trzy symboliczne łyki poświęconej wody, żeby później święcić nią swoje domy, pola, drzewa i zwierzęta. 
Chrzest Pański wypada dwa tygodnie po Bożym Narodzeniu. 
Kościół katolicki również obchodzi to święto – pod nazwą “Trzech Króli”. Ale genealogicznie od początków chrześcijaństwa było to święto chrztu Chrystusa w świętych wodach Jordanu i Objawienia Pańskiego.

Udostępnij wycieczkę

Facebook
WhatsApp
Email

Zamknij