Zante
MAGIC TOURS

Najlepsze wycieczki fakultatywne na Zakynthos

Czysty poniedziałek

Czysty poniedziałek

Dzisiaj „Czysty Poniedziałek” (Η Καθαρά Δευτέρα) czyli ostatki, który oznacza koniec karnawału i początek postu. Jest to w Grecji szczególny dzień, symbolizuje duchowe i fizyczne „oczyszczenie” przed Wielkim Postem. Istnieje jeszcze inna wersja a mianowicie jest to dzień, kiedy gospodynie domowe urządzają wielkie sprzątanie po szaleństwach karnawału. 
Jest to dzień radości przede wszystkim dla dzieci – ale nie tylko – w tym dniu puszczane są latawce, jako symbol odpędzania daleko w przestworza wszelkiego zła. 
„Czysty Poniedziałek” to ostatnia szansa na świętowanie, na łonie natury – o ile pogoda pozwoli – w rytm tradycyjnej greckiej muzyki. Obchodzony jest przy daniach wielkopostnych z tradycyjną „laganą”(przaśny chleb, robiony tylko raz w roku z tej okazji) , sałatką z ikry ryb „taramosalatą” owocami morza – czyli krewetkami, langustami, krabami, ośmiornicami, małżami, ostrygami – oliwkami, sałatami ze świeżych i marynowanych warzyw. A na deser punkt programu – najlepsza na świecie chałwa, bez której żadne dziecko, i nie tylko, nie wyobraża sobie tego święta.

Udostępnij wycieczkę

Facebook
WhatsApp
Email

Zamknij