Zante
MAGIC TOURS

Najlepsze wycieczki fakultatywne na Zakynthos

O ochronie żółwia słów kilka…

Caretta Caretta - fot. Szymon Michna

Co roku, 23 maja, obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Święto to zostało ustanowione w celu uświadamiania społeczeństwa jak ważna jest ochrona wszystkich gatunków żółwi.

Wydarzenie to zostało zainicjowane przez organizacje American Tortoise Rescue w 2000 roku. W Polsce to święto jest obchodzone od 2009 roku, a organizuje je Stowarzyszenie Krakowskich Żółwiarzy w porozumieniu z zaprzyjaźnionymi hodowcami i szkołami.

Podczas Światowego Dnia Żółwia warto pamiętać o  żółwiu morskim Caretta caretta – czyli „maskotce” wyspy Zakynthos. Jest to gatunek zagrożony, a rozwój przemysłu turystycznego sprawia, że żółwie te tracą swoje ostatnie miejsca lęgowe. Aby je chronić, Narodowy Park Morski na Zakynthos wyznaczył konkretne ograniczenia mające za zadanie utrzymanie tego gatunku na wyspie. Ulubione miejsca lęgowe żółwi Caretta Caretta to zatoka Laganas, Gerakas oraz Keri, dlatego też tutaj obostrzenia są największe.

 

Podstawowe zasady

Przede wszystkim nie należy pozostawiać na plażach żadnych śmieci, które żółwie mogą wziąć omylnie za pokarm. Szczególnie niebezpieczne są dla nich foliowe reklamówki, które żółwie biorą za swój przysmak – meduzy.

                                                                                                      Pomagaliśmy w akcji “Sprzątanie plaży dla żółwi”

Park Morski wyznaczył akweny, w których nie można pływać motorówkami i łodziami, aby nie wystraszyć i nie zranić żółwi wolno dryfujących w pobliżu.

Plaże w zatokach Gerakas i Laganas po zachodzie słońca, aż do wschodu, są zamknięte. A spowodowane jest faktem, że młode żółwiki po wykluciu podejmują wędrówkę ku morzu właśnie w nocy lub wczesnym rankiem, kiedy piasek jest jeszcze zimny.

 

Stan faktyczny

Za nieprzestrzeganie zasad przewidziane są niemałe kary.  Rolę strażników pełnią wolontariusze, którzy nadzorują plaże. Niestety miasto Laganas, plaże którego upodobały sobie żółwie, obfituje w życie nocne i głośną muzykę, zakłócając spokój żółwi.

Dlatego chcielibyśmy przestrzec o zachowaniu zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że aby jeszcze długo cieszyć się z obecności i możliwości podziwiania żółwi Caretta Caretta, powinniśmy uszanować zasady panujące na wyspie.

 

 

Tagi:
Kategorie:

Udostępnij wycieczkę

Facebook
WhatsApp
Email

Zamknij